Zazimování zahrady

V pozdním létě, a dále v brzkém podzimu, se zkracují dny stále více a teploty nedostatkem hřejivých slunečních paprsků, zejména v noci a nad ránem, klesají velmi nízko. Opadavé stromy a keře nejen v našich zahradách se začínají odívat do teplejších barev vybarvujícího se listí a postupně na nich pozorujeme, jak se ukládají k zimnímu vegetačnímu spánku. Ale ne všechny rostliny jsou schopny zdárně bez naší pomoci přečkat nevlídné období, jakým je bezesporu zima.

Blíží se poslední okamžiky, kdy se můžete své zahradě věnovat a připravit ji na jaro. To, co uděláte na zahradě nyní, jí prospěje.

Jedním z nejvyužívanějších míst zahrady je trávník. Jak jej připravit na zimu? Pokud máte jen užitkový trávník, nemusíte si s ním dělat takové starosti jako s okrasným trávníkem. Ten  ještě nyní posekejte zhruba na výšku 2-3 cm a dobře jej vyhrabte. Zbavte jej veškerého spadaného listí, které způsobuje uhnití trsů pod sněhovou pokrývkou. Neotálejte a přihnojte trávník speciálním podzimním hnojivem podporujícím přezimování. Vysoký obsah draslíku trávník ochrání před nepřízní počasí. A naopak dusíku musí mít minimálně. Během zimy omezte na nezbytnou nutnost šlapání po zasněženém trávníku. Hrozí mu totiž rozvoj nejvýznamnější nemoci trávníků – plísně sněžné - samozřejmě v kombinaci s ostatními faktory, které ji podněcují (střídání teplot, zhutněný povrch, neodklizené listí a nevyhrabaná tráva, nedostatek draslíku, ...).

Vyndejte ze země veškeré cibulnaté a hlíznaté rostliny nesnášející zmrznutí. Hlízy mečíků se sklízí po zažloutnutí listů, suší při pokojové teplotě a skladují na chladných místech (10 °C)  uloženy v suchu. Jiřinky vyryjte opatrně, aby se zbytečně neolámaly zásobní hlízy hned po prvních mrazících, které nám je z části sežehnou. Bývá to koncem září. Ponechte pouze asi 10 cm dlouhý zbytek nad krčkem a nechte oschnout. Skladujte ve vzdušných místnostech při teplotě okolo 4 °C a asi 80% vzdušné vlhkosti. I dosny, kany je nutno uskladnit na suchých a studených místech (okolo 5 °C). Pokuj je máte vysazeny na záhoně je nutno je vyrýt, pokud je však máte v nádobě lze ji schovat i s tímto květináčem po prvních podzimních mrazech.

Již jsou daleko za námi doby, kdy byl nedostatek mrazuvzdorných odrůd chryzantém. Kdy naše babičky byly nuceny celé trsy téměř v době květu vyrývat a uchovávat. V dnešní době je již dostatečná nabídka odrůd odolných i vůči našim klimatickým podmínkám. Pokud však přesto toužíme po překrásných velkých květech, které jsou choulostivé, je vhodnější si pořídit vždy každé jaro novou sazenici odrůdy u specialistů. Jak však chránit venkovní chryzantémy? Pro dobrý start na jaře je velmi důležité období vegetačního klidu. Po odkvětu výhony hluboce sestříhněte (na cca 10 cm) a veškeré zaschlé listy odeberte. Bývají totiž spolu s poškozenými výhony během teplého počasí zdrojem houbových chorob. Sestřižené stonky lehce překryjte chvojím tak, aby mohla voda rychle odtékat směrem pryč od kořenů. Zbytečně nezahrnujte trsy listím nebo kompostem, dáváte opět podnět k rozmnožování chorob vedoucích k uhnití trsu.

Co se týká růží, je nutno průběžně odkvetlé květy odstřihávat, tím zabraňujete vytváření semeníků, šípků a tedy oslabování keře pro další násadu a vývin květů. Mírné zimy jsou velmi zrádné. Zapomínáme, že mohou udeřit kdykoliv silné mrazy, a to velmi nečekaně. A na nezazimovaných růžích si pak vybírají daň za naši liknavost. Námaha s vlastním „zateplením“ se vyplácí. Musíme si však dát pozor, protože velmi časné přikrytí růžím naopak škodí. Dochází k zapaření a zahnívání pupenů. Mezní teplotou pro zazimování je hodnota 4 °C. Záhonové růže sestřihněte podle bujnosti na polovinu či na třetinu a přihrňte nakypřenou zeminou, pozor však na poškození kořenů. Proto raději kvalitním kompostem. Na konce větviček rozložíme chvojí chránící pupeny před předčasným vyrašením. Ano, i sluníčko je v zimě zrádné. Ve dne probudí mízu a v noci vše opět zmrzne. Pnoucí růže musíte svázat a zakrýt dlouhým chvojím před sluncem. Pokud máte k dispozici rákosovou rohož použijte ji. Ale pokud chcete svou zahradu zpestřit i přes zimu, použijte ještě přes chvojí pastelově barvenou jutu. Jak v metráži, tak ve stuhách. Například na mašle. U stromkových růží opět použijeme chvoj na staženou korunku a kmínek nebo papírový pytel .

Ale i některé vysoké trvalky potřebují ochranu, aby přečkaly zimu bez poškození. Například velmi impozantní, však choulostivá barota rukávovitá (Gunnera manicata) miluje vlhké až téměř bažinné půdy a polostinné stanoviště. Odřízněte květenství i listy a celou rostlinu zasypte silnou vrstvou listí a překryjte netkanou textilií proti rozfoukání. Naopak třeba pampasová tráva (Cortaderia selloana) vyhledává jen propustné a slunné stanoviště. Na tuto rostlinu musíte sestrojit „stan“, aby veškerá zimní vláha odtekla pryč od kořenů.

Zakryjte i mrazuvzdorné trvalky. Ty předtím sestřihněte tak na 10 cm. Pokud máte o některý druh strach, že je choulostivý na mráz a na zahradě by vám příští rok chyběl, vyjměte jej ze země a uložte do tmavé, suché, nezamrzající místnosti. Neukládejte do vlhkého sklepa, protože do jara zplesniví nebo shnijí.

Když stálezelené listnaté i jehličnaté dřeviny nepřečkají zimu, nesprávně se říká, že zmrzly. Rostliny, které mají svou listovou plochu i přes zimu, touto plochou stále dýchají a vypařují vodu. Jestliže chybí příjem vody ze zamrzlé půdy a není již dostatek v těle rostliny, je odsouzena k úhynu uschnutím. Proto u těchto rostlin pamatuje v suchém podzimu na dostatečnou zálivku. Nestačí pouze jednou, je nutno tělo dřeviny doslova napumpovat. Pokud se během zimy oteplí využijte toho a trochu, opravdu trochu zalijte dřeviny na rozmrzlou půdu. Odvděčí se vám, přežijí.

Už od období řeckých zahrad je v oblibě v Evropě pěstování okrasných dřevin v nádobách. Jenže u nás není tolik sluníčka a tepla. Musíte chránit své rostliny. Mylně se opět někdo domnívá, že vadí mráz v kořenech. Není tomu tak. Vadí rozmrzání a opětné zmrznutí během dne a noci. A samozřejmě nedostatek vody v kořenech. Zazimování tedy spočívá ve vytvoření izolační vrstvy na vašem květináči, nádobě. Možností je několik. Schování, založení celé nádoby na místo na zahradě a zasypání listím. Ale asi bude lepší když nám budou dělat parádu dřeviny v nádobách i přes zimu. Proto obalte nádobu vrstvou rákosové rohože, dekorační rohože z větévek, či polystyrenem a celé opět zkrášlete barevnou jutou s mašličkou. Jistě nezapomeňte dostatečně zalít dřeviny (záleží však na druhu).

V ovocné části zahrady pečlivě otrhejte a posbírejte veškeré ovoce, hlavně to napadené hnilobou. Odstraníte tak možný zdroj nákazy vaší příští úrody. Plody nedávejte do zahradního kompostu, odvezte je s odpadem. Při té příležitosti prohlédněte, jestli ochrana kmínků vašich stromků je na svém místě a zdali máte plot v pořádku. Jistě vám jsou známy decimující poškození byť jednoho zajíce v ovocném sadu. Vysoká zvěř - hlavně srnky - si velmi ráda zpestří jídelníček nějakou tou „dobrotou“ v podobě třeba i tují. Natřete kmeny stromů vápnem, alespoň na to nemusíte myslet v předjaří a zachráníte stromy před mrazovými deskami.

Prací spojených se zazimováním zahrady je daleko více než jsem se pokusil vám zde nastínit. Každá zahrada má svá specifika a každý z vás má již nějaké zkušenosti. Pokud však budete potřebovat nějakou radu, obraťte se na svého nejbližšího zahradníka, určitě Vám ji ochotně poskytne.

 

 

                                                                                                                   Autor: Jiří Nekola

 

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2019 GOLEM GROUP