Zahradní koupací jezírko má být pro radost a ne pro starost

Koupací jezírko – celoročně biologicky čistá voda …

Koupací jezírko nebo biobazén je ideální kombinace přírodního jezírka a komfortního bazénu. Jezírko poskytuje zcela odlišnou kvalitu vody ve srovnání s klasickým bazénem a koupání má přírodní charakter.

Stává se tak určitým návratem ke koupání v přírodě. Důležitou vlastností je také přirozená vůně vody. Při správně nastaveném systému se minimalizuje alergenní odezva nebo jiné zdravotní komplikace.
Kvalita (čistota) vody v koupacích jezírcích stojí na čtyřech pilířích:
- činnost mikroorganizmů - bakterií vytvářejících kolonie na povrchu substrátů v regenerační zóně a médiu samotné biologické filtrace,
- činnost zooplanktonu - zajišťuje primární biologickou redukci řas a spotřebu živin,
- mikro- a makrovegetace – udržuje nízkou hladinu živin a minerálů v systému a
- mechanická filtrace - pomocí nuceného oběhu vody odstraňuje ze systému přirozený spad organických a mechanických nečistot.
Dobře navržený filtrační systém odstraní zakalenou vodu, dlouhé řasy a udrží vodu průhlednou. V záběhu - u nově založeného jezírka - je potřeba určitá doba, zpravidla
3-4 týdny,než se ve filtrační náplni usadí v dostatečné míře bakterie zajišťující následně biologickou filtraci.

Abyste si mohli jezírko opravdu užít, vsaďte na kvalitní filtrační systém, samočisticí účinek rostlin by Vás mohl rychle zklamat. Rostliny dokážou vodu filtrovat jen částečně a důležitější význam v jezírku mají bakterie. Myšleno samozřejmě bakteriální kmeny člověku, živočichům a rostlinám neškodné (nepatogenní), které jsou a vždy budou nejpočetnější, nejpřirozenější a také nejpracovitější uklízeči a zdravotníci v přírodě. Dodejme tedy našemu jezírku tyto potřebné bakterie, a to nejlépe formou aplikace biopreparátu sestaveného přímo pro biologické čištění vody.
Jezírko je uměle vytvořený ekosystém, který vyžaduje určitou údržbu. Ani nejdokonalejší filtrace Vám nezaručí bezúdržbový provoz, ale opravdu kvalitní filtrace, např. od EVOLUTION AQUA (Easy Pod, Nexus Easy, Cetus ) Vám dokáže zaručit 100% účinnost, spolehlivost a maximálni jednoduchost čištění filtrace. V rámci reklamy se při prosazování koupacích jezírek zneužívá termín ekologie a samočištění. Tvrdí se, že se voda v koupacím jezírku čistí sama bez technických zásahů do procesu. To samozřejmě není pravda – bez údržby nemůže přežít žádný uměle vytvořený relativně malý systém. Filtrace nemá a nesmí biologický proces narušovat nebo potlačovat, ale má ho podporovat, urychlovat a zjednodušovat. Zapomíná se i na postupné uvolňování ftalátů (změkčovadel) z fólií na bázi PVC, kterými se kontaminuje voda v jezírku. Nejvhodnější náhradou za PVC se jeví kaučuková folie EPDM Firestone Pond Gard  pro svou dlouhou životnost, biologickou nezávadnost, odolnost proti mechanickému namáhání a elastičnost, díky které dobře kopíruje členité tvary dna a břehů jezírka. Běžně se dodává v šíři 3 až 15 m a délce až 30 m. Odlišné konstrukce a systémy jednotlivých druhů nádrží, hloubka a další řada parametrů výrazně odlišuje jezírka podle použití - v tomto právě dělají zákazníci i zahradníci nejčastěji chyby.
Nespěchejte, zahradní koupací jezírko není levná záležitost, nestavíte ho na rok, pečlivě plánujte a poraďte se! Jedna malá rada na závěr: „Nejlevnější je jezírko postavené jen jednou.“

                                                                                             Ing. Marek Šutý

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2019 GOLEM GROUP