Truhláři a ti ostatní

Truhlářství se odloučilo již ve 12. století od tesařství. Truhlářství se liší od tesařství tím, že užívá dokonalejších nástrojů, zpracovává řezivo slabších tloušťek a jednotlivé části spojuje (kromě zářezů) klihem a jen zřídka dřevěnými kolíky a vrtulemi.

Obecně rozlišujeme několik druhů truhlářství. Značně je rozšířené truhlářství stavební, které se zabývá výrobou oken, dveří, podlah, obložení stěn, stropů atd. Užívá poměrně málo druhů dřev, nejčastěji dřeva s nízkou cenou. Truhlářství nábytkové - sto-lařsví vyrábí stoly, židle, skříně, postele atd.
Zvláštním oborem nábytkového truhlářství je truhlářství umělecké, které je téměř nerozlučně spojeno s řezbářstvím. Mezi specifický truhlářský obor patří také parketářství, kdy je při hotovení parket často užíváno cizozemských dřev pro svou barevnost. Setkáváme se také s truhlářstvím kočárnické a čalounické výroby.
Mimo prosté a jednoduché věci vyráběli truhláři i náročnější nábytkovéZáhy se v truhlářském řemesle objevuje značná specializace, stoličník, lavičník, kolebečník, postelník, apod. Někteří truhláři byli tak dovední řemeslníci, že se vyznali v několika oborech dřevařské práce. Lištovali pokoje, stavěli a opravovali varhany, zastali i soustružnické dílo. Vyráběli nejen všechno nářadí domovité, ale i okna, dveře, táflovali stropy a stěny, sbíjeli a vyřezávali vrata, rámy k obrazům, šachovnice - vrchcáby. Vyráběli také židle a židlice, stolice točité a skládací, „stolice s truhlú“ (truhla s lenochem), truhly na „šatné věci“ a truhly „spiženné“, almary (gotické skříně) – úzké s jedním křídlem, široké se dvěma křídly a doplňky.to čtyřhranné i trojhranné (koutní), pulpity (vysoké psací stolky s nakloněnou deskou). Někteří dokonce vyráběli dřevěné hudební nástroje, převážně housle a loutny.Po dohotovení se předměty vyhlazovaly skelným papírem nebo mořskou vatou a poté se leštily, lakovaly, malovaly nebo fládrovaly. Oleje, leštidla a laky si staří truhláři vyráběli sami, později se nakupovaly.
Soubor prvotních nástrojů představovaly sekery, dláta, teslice, pořízy, nebozezy a pily. Při práci užívali truhláři měřících nástrojů délkové míry, hmatadla, kolečka, vodováhy, krokvice, úhelníky, kružidla a rejsek. K přidržování a upínání sloužily strouhací stolice, hoblice, svěráky, skřipce, stužidla, pachola-ta, utahováky, lisy a pokosnice. K řezným nástrojům patřily hoblíky, škrabačky, rašple, pilníky, řezáky, dláta, nebozezy, závitnice, závitníky, kolovrátky, pily a různé sekery. Do pomocného nářadí náleží kladiva, pa-ličky, kleště, šroubováky, probíječe, ocílky a brusky.
Původně byly pro truhlářské výrobky používány štípané dřevěné dílce, dranice nebo trámce. O použití druhu dřeva nerozhodovaly jen vlastnosti a cena, ale mnohdy soudobá představa a vkus. Díly potřebné k truhlářské práci se zpočátku připravovali přímo na místě, ovšem později přicházelo do truhláren dříví již připravené z pil v podobě prken, fošen, latí, tyčí apod. Kromě řeziva potřebovali ke své práci i překližky a dýhy.

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2019 GOLEM GROUP