Stavět rychle, bydlet levně

Co si počít v době, kdy ceny stavebních prací stále rostou? Samozřejmě hledáme nejen levnější materiály, ale také univerzální stavební prvky. Ty totiž zjednoduší a zrychlí montážní práce. Stavíme tedy z panelů, ovšem dávno ne z těžkých šedivých betonových.


Azbestocementové desky, které kryly v sedmdesátých a osmdesátých letech tolik oblíbené montované domky OKAL, jsou dnes považované za nebezpečný odpad. Pórobetonové panely nebo železobeton jsou zase materiály, které prakticky nelze nijak zlikvidovat. Cihlové systémy jako POROTHERM jsou sice kvalitní, výstavba z nich je ale časově náročná hlavně proto, že se spojují materiály, které musejí zatvrdnout a vyschnout. Moderní řešení? Dřevostavba.

Sláma místo třísek
Použití slámy ve stavebnictví není nic nového. Jistě znáte došky, které se dříve používaly jako střešní krytina.
Ing. Jan Bareš, z firmy Ekopanely, komentuje unikátní historické použití „Zajímavostí u nás je použití slámy v příčkách pražské Lucerny z roku 1936. Viděl jsem tuto slámu, která se příliš nelišila od slámy z loňské sklizně. Obecně se lisovaná sláma začala využívat hojně v Anglii po roce 1945, kdy bylo třeba najít levný materiál a rychlý způsob výstavby pro náhradu za válkou zničené domy. Ale i příklady ze Skandinávie, Austrálie, Holandska ukazují, že tyto domy mohou sloužit nejméně 50 let,“ poukazuje výrobce slaměných panelů na to, že není třeba obávat se, že by vám domek sfoukl první vítr jako ten z pohádky o třech malých prasátkách. Proč tak odolávají zubu času? „Ekopanely jsou vyráběny z pšeničné slámy bez použití lepidel. Jsou lisovány za vysokého tlaku a teploty a jsou polepeny na povrchu recyklovaným papírem. OSB desky jsou naproti tomu vyráběny z lepených dřevěných třísek, proto jsou neprodyšné. Ekopanely jsou difúzně otevřené. V konstrukcích se nemusí používat parozábrana, stavby z ekopanelů přirozeně dýchají,“ vysvětluje Jan Bareš nejen životnost, ale také další výhodu, totiž to, že uvnitř stavby se budete cítit příjemně, protože jednak dýchá a jednak zajišťuje kvalitní tepelnou izolaci. Panel akumuluje teplo, ideálním vytápěním jsou tedy například infračervené topné systémy nebo krbová keramická kamna. V zimě slámové desky nepustí teplo ven, v létě horko dovnitř.
Panely jsou ale v neposlední řadě ekologický materiál. Proto až dům přestane plnit svůj účel, je možné ho zbourat a zkompostovat.

Kde ušetříte
„Při srovnávání cen staveb z našich panelů,  staveb z OSB desek a jiných klasických materiálů nejsou velké cenové rozdíly, jako tomu bylo dříve, před patnácti až dvaceti lety.
Jedno z nejvýraznějších pozitiv těchto panelů je téměř suchý proces montáže, rychlost a z toho vyplývající možnost bydlení již za zhruba 3 měsíce od realizace základové desky. Domy se totiž dnes hodnotí také podle toho, jak se v nich lidé cítí. Říká se tomu vnitřní pohoda, a ta je u stavby z ekopanelů na vysoké úrovni,“ dovídáme se dále. Nejdůležitějším cenovým ukazatelem takových staveb jsou ovšem nízké energetické náklady na provoz domu. Například vytápění přízemního domku o výměře cca 160 m2, stojí majitele včetně teplé užitkové vody měsíčně asi 1000 Kč. U klasické stavby dosáhnete tak nízkých nákladů pouze pokud projektujete energeticky úsporný dům.

Jak je to s vlhkostí a hlukem
Dřevostavby z ekopanelů mají nejen výborné tepelně izolační vlastnosti - například při déletrvajících vedrech nepřesahuje teplota v domě bez použití klimatizace 25 °C – ale samotný panel pracuje jako parobrzda, tj. vzdušnou vlhkost přijímá, podrží si ji, a při vhodných tepelných podmínkách ji propouští difúzí směrem ven. Není tedy třeba se obávat například vlhkého vzduchu v koupelně nebo páry v kuchyni (při zajištění větrání místnosti). „Máme dokonce zkušenosti i z povodně z roku 2002, kdy stavba z našich panelů byla pod vodou do výšky 2,5 metru a s drobnými opravami stojí dodnes. To je dostatečný důkaz trvanlivosti a stálosti tohoto materiálu i při extrémních podmínkách.“ líčí znalec trochu kuriózní, ale jistě zajímavou příhodu.
V současné době se ekopanely využívají k výstavbě příček, oplášťování stěn a podhledů, budování půdních vestaveb a podlah. Na rozdíl od například sádrokartonových příček při poklepu nezní dutě a pomohou vám dobře i při řešení problémů zvukové izolace, třeba i v panelových domech. K jejich montáži nemusíte budovat podpůrnou nosnou konstrukci, jsou samonosné a jsou navzájem propojeny kovovými sponami s vruty.  Proti sádrokartonu, ale i například Ytongu, jsou povrchově mnohem odolnější, přitom do nich snadno zavrtáte vrut pro obraz či hodiny, pro těžší předměty se volí delší vruty a vyšší počet. Takto můžete bez problémů kotvit umyvadla, kuchyňské linky, ale i bojlery.

Odborník radí
Jak se staví z ekopanelů
„Skladba obvodové konstrukce u dřevostaveb s využitím ekopanelů je následující: dřevěná nosná konstrukce je z vnější strany opláštěna ekopanelem a následně vyplněna prodyšnou izolací, z vnitřní strany se konstrukce s vloženou izolací opláští další vrstvou ekopanelů. Tak vznikne obvodová stěna s tloušťkou 340 mm. Povrchové úpravy jsou bežné: po aplikaci penetračního nátěru na povrch ekopanelů je možné využít běžné flexibilní lepidlo s perlinkou. Dále již povrchový štuk nebo venkovní omítku. Pokud chcete co nejvíce zachovat ekologický charakter stavby, použijte například konopnou izolaci Canabest, omítky z hlíny a jílů nebo bavlněné omítky nahrazující štuky, dřevěné vymetané palubky napouštěné včelím voskem,… zkrátka hledejte možnost uplatnění přírodních materiálů,“ doporučuje Jan Bareš. 
 
                                                            Autor: Gabriela Koulová

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2019 GOLEM GROUP