Postele ve třetím tisíciletí

Moderní ložnice
Postel je nejlepším vynálezem lidstva a nejdůležitějším kusem nábytku  v ložnici. Skříň a prádelník může nahradit  šatna, noční stolek  police zavěšená na zdi nebo k čelu lůžka, které může, ale  nemusí být součástí postele.

Po vzoru hotelových pokojů může být čelo spolu  s lampičkou - místním osvětlením - připevněno na zdi. Toaletka zmizela, líčení se přestěhovalo do koupelny. Naopak se v ložnici usídlil domácí sluha na roznošené nebo připravené šatstvo a televize. Plochá televize se může pomocí motoru – lineárního pohonu – zasouvat do skřínky. Měkký koberec na zemi pro bosé nožky a stínicí závěs na okně jsou samozřejmostí. Spát se má ve tmě a aby se nepřestal tvořit důležitý „spánkový“ hormon MELATONIN, je nutné mít na cestu v noci za potřebou  světlo o nízké intenzitě, např. v konstrukci lůžka může být transparentní CORIAN, HI-MACS apod. s LED diodou.


Nutnost dokonalého odpočinku
Současná hektická doba vyžaduje maximální výkony v pracovní i soukromé sféře. A proto je třeba si dobře každý den odpočinout, regenerovat své síly fyzické i psychické.  Nejlepší regenerací je spánek v pěkném prostředí na správně velkém a vhodně řešeném lůžku. Dospělý člověk by měl pravidelně denně spát  7 - 8 hod., dítě a dospívající podle věku 10 – 11 hod. Spát více hodin není luxus, ale potřeba. Spánek probíhá ve spánkových cyklech, ve kterých se střídají fáze NON REM (bez rychlých pohybů očí) a REM (s mnoha barevnými sny a rychlými pohyby očí pod víčky).  V prvních hodinách spánku převažuje NON REM, tělo se regeneruje fyzicky a REM fáze jsou krátké, s délkou spánku se postupně  prodlužují až na ½ hodiny. V REM fázi se ukládají  vjemy do paměti, regenerujeme psychicky. 


Rozměry lůžka a lehací plochy
Postel - lehací plocha - musí být dostatečně velká a správně konstruovaná. Nižší výška lehací plochy nad podlahou vyhovuje zdravým lidem, nemocní a starší potřebují usedat a vstávat z vyšší plochy.  Ale vždy musí být konstrukce postele taková, aby bylo zajištěno  proudění vzduchu odspodu, popř. i z boků a odvod vlhkosti z matrace.  Šířka lehací plochy by měla být taková, abychom při ležení na zádech měli ruce vedle těla v mírném pokrčení volně položeny, což činí min. 900 mm. Délka lehací plochy se odvozuje od výšky postavy a délky chodidla. Menší člověk se dobře vyspí na delší posteli, ale velký na malém lůžku ne.  Pro člověka výšky 176 cm dostačuje současná standardní délka 2000 mm. Vyšší lidé potřebují  delší lehací plochu. U partnerů se vybírá dvoulůžko se společným rámem, ale se samostatnými vkládacími rošty a matracemi, podle výšky vyššího z partnerů.


Konstrukce lehací plochy
Lehací plocha má být v celé konstrukci prodyšná, povrchově měkká, nosná tak, aby při ležení na zádech byla páteř ve fyziologickém (přirozeném) dvojitém zakřivení  a  při ležení na boku pravém či levém  v rovině. Lehací plocha má být  pružná a  i při plném zatížení musí zůstat rezerva  pružení pro obracení se na posteli.  Tvrdá ani prohýbavě měkká lehací plocha není správná. Na tvrdém podkladu se tělo přitažlivostí zemskou vlastní hmotností otlačuje a to nutí k  častému obracení. Takže se člověk místo odpočinku nadře. Na tvrdé či prohýbavě měkké nenosné ploše se  svaly nemohou uvolnit, páteřní oblouky se zplošťují  či jinak deformují, meziobratlové ploténky jsou klínovitě stlačovány. A to je špatně: meziobratlové ploténky se chovají jako houba: celý den se  tlakem při sezení, chůzi a běhu snižují. Tím se z nich vytlačuje tekutina a až po odlehčení (když je páteř v přirozeném tvaru) se mohou znovu nasát, naplnit tekutinou, regenerovat.  
V trendu jsou pružné tlačné prvky - součást  roštů nebo matrací. Pro lidi, kteří nechtějí mít kov v lůžku, se místo kovových tlačných pružin a pružinových koster nabízejí pružiny nebo pružné nosné prvky z kompozitních plastů. Po lamelách přišly vkládací rošty s křidélky nebo terči, květy apod., tj. s pružným děleným podepíráním těla. S nimi kompatibilní matrace bývají z vysoce kvalitních polyuretanových pěn s vysokou nosností a současně měkkostí  a jsou speciálně zpracované. A protože každý člověk je odlišný,  mají  kvalitní rošty nastavitelnou místní tuhost podle individuální potřeby.  Uživatelský komfort podstatně zvýší rošty s elektromotoricky nastavitelnými polohami.
Z hygienických důvodů je dobré, když má matrace snímatelný prací potah. 


Lůžkoviny
Pro dobré ležení je také důležité  správně zvolit velikost a tvar polštáře, aby byla správně nosně podložena krční páteř a měkce hlava. Polštář  nemá být velký, dobrým příkladem je prací, individuálně nastavitelný LATTOKISS plněný tzv. spánkovými kuličkami.  Přikrývka proti stresu zase obsahuje antistatická karbonová vlákna, povlak polštáře a přikrývky třeba  celulózu z dřevních vláken nebo stříbro apod.

Závěrem lze říci, že nabídka kvalitního ležení se stále zlepšuje a je to tak dobře. Při zařizování ložnice tedy mysleme nejen na estetiku, ale především na své zdraví a skutečnou relaxaci.

                                                                                                                                                                              Autor: Ing. Helena Prokopová,
                                                                                                                                                                             Cech čalouníků a dekoratérů Brno
                                                                                                                                                                                      www.cech-cal.eu
     

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP