Podlaha vytápěná zadarmo není scifi

Vytápěné podlahy… hodně přemítané téma, nad kterým je třeba zamyslet se selským rozumem! Začneme od Adama.  Naši prapředci odjakživa žili bez bot na holé zemi. Primitivní boty začaly vznikat až kolem roku tři tisíce př.n.l. a objevovaly se jen v bohatých vrstvách šlechty. Chudí lidé chodili bosi a nohy si v zimě omotávali vydělanou kůží, později používali plátno v dlabaných dřevácích.  Zkrátka teplota lidské nohy byla vždy ovlivněna teplotou země – podlahy v daném podnebí. Tento fakt je v lidském těle zakódován a případná velká změna tělu nesvědčí.

 Krystalové podlahy = vytápěné podlahy, počátky jsou u nás datovány od dvacátých let minulého století. Nejprve se točila teplá voda v trubkovém rozvodu (železné trubky v betonu). Teprve později se přešlo k plastu a elektrickým kabelům. Teplá podlaha je pro nohy příjemná, to každý potvrdí. Rozhodující je ovšem teplota podlahy. Teplota vyšší než 23 ºC má dlouhodobě neblahý vliv na kardiovaskulární systém těla. Jinak řečeno, kdo má rodovou dispozici ke vzniku křečových žil, infarktu myokardu apod., vše tím jen urychlí. Dalším, ne zrovna zanedbatelným faktorem, jsou finance. Pořizovací cena je vysoká, ale i náklady na provoz jsou čím dál větší. Případná porucha s sebou nese bourání podlahy, její výměnu a nepořádek v domě – další neplánované finance.
 Přitom se na stavebních školách (SPŠ, VŠ) učí způsob budování tzv. „teplých podlah“. Realizací je však  jako šafránu. Proč? Náklady na realizaci jsou nižší než na podlahy vytápěné, provozní náklady žádné. Tato podlaha hřeje stále, i když vypnou proud, nebo se rozbije kotel. Jak je to možné? Vysvětlím: sednete-li si na polystyren, máte pocit, že vás hřeje. Je to jinak, vy hřejete sami sebe, polystyren je materiál - izolant, který nepropouští teplo, vrací jej. Je však pro přímé pocházení měkký, nevhodný. Někdo může podotknout, my jej máme v podlaze. Ano, můžete jej mít v novějších domech. Většinou je na něm vrstva cca deseti centimetrů studeného prostého betonu a vy každý den ohříváte celou tuto vrstvu. Za životnost domku je to poměrně dosti zbytečně vynaložené energie, tedy i financí. Máme však ve stavebnictví přírodní materiály (liapor, keramzit, perlit), které při správném použití vytvoří tzv. „teplý beton“. Ten má o něco menší tepelný odpor než polystyren, ale daleko lépe izoluje než prostý beton. (Pro srovnání, tepelný odpor stavebních materiálů se značí znaménkem lambda – λ . Prostý beton – λ = 1.160, polystyren – λ = 0.040, teplý beton – λ = 0.200.) Jeho pevnost je pro běžnou bytovou podlahu velmi dostatečná. Položí-li se na tento „teplý beton“ dlažba nebo plovoucí podlaha, ohříváte jenom tuto slabou vrstvu  max. 1 cm a pocit teplé podlahy je velmi dokonalý.
 Použijete-li k vytápění domku jako hlavní topení provozně nejlevnější topný zdroj, ekologický krb nebo kachlová kamna, (vytápění domku pomocí termodynamiky) teplá podlaha (teplý beton) s tímto systémem spolupracuje. Cena za topení v domku se pohybuje jen okolo 6 – 8 tis. Kč/rok. Vytápěná podlaha naopak zvedá vzduch z podlahy  a s tímto systém vytápění domku pomocí termodynamiky nespolupracuje.

 Co to je teplá podlaha – teplý beton?
Uvedené materiály (liapor, keramzit, perlit), jsou vytvořeny z určitých hornin. Umletý jemný písek (hornina) velkým teplem několikanásobně zvětší svůj objem. Vznikne tak většinou oválný porézní tvar. Ony póry (vzduchové dutiny) v uzavřeném tvaru mají potřebnou izolační schopnost. Proto je velmi nutné tento materiál před zpracováním nejdříve důkladně namočit ve vodě, a tím se do dutin místo vzduchu dostane voda. Při zpracování v míchačce se do dutin logicky nedostane pojivo (cement, vápno), ale obalí pouze použitý materiál. Po vyschnutí vzniká pevný „teplý beton“. Tento technologický postup je velice důležité dodržet. Jeho nezvládnutí na stavbách bylo hlavním důvodem zavrhnutí teplého betonu. Většinou se beton drolil, neboť pojivo s vodou vyplnilo nenamočené, suché dutiny materiálu a mísicí poměr se tak několikanásobně zmenšil.

  Recept:
Výše uvedený porézní materiál je namočený min. 10 hodin v sudech či větších nádobách. (U některých materiálů je třeba dodržet poměr frakce 1:1,  0,1 – 0,4  : 0,4 – 0,8 ). Z těch se do míchačky vkládá jemným sítkem. Cezený materiál je dostatečně vlhký, přidání potřebné vody je nepatrné. Míšení trvá 1,5 až 2 minuty, nesmí se v míchačce vytvářet kuličky. Konzistence hmoty je polosuchá, lépe se zpracuje. Doba zpracování max. do 45 minut, nejlépe ihned. Zrání potřebuje do plného zatížení 3-4 týdny klidu, 80 %  vlhkosti (zakrýt kartonem a stále vlhčit) a teplotu okolo 20 ºC.

Jedna dávka: poměr = 1 : 3 (pojivo : plnidlo)
 Porézní materiál    20 dílů
 Říční písek                4 díly
 Cement       6 dílů
 Vápno hašené (suché)      2 díly
 Voda dle potřeby   0,25 až 1 litr  (polosuchá konzistence)

Věřím, že zvítězí zdravý selský rozum a vy ušetříte nejen finance ale i své zdraví.
  Hodně sil a elánu do budování zdravého domku přeje

                                                        PaedDr. Jan Antonín Myslivec

 

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP