Nemovitost jako investice

S růstem životní úrovně se stále více lidí začíná orientovat na nákup rodinných domů, bytů ale i bytových domů či nebytových prostor, které dále pronajímá třetím osobám. Jako každý obchod i tento má své výhody i svá úskalí, pokud do něj čerstvě vstupujete. Pojďme se nyní společně podívat, jak na to.

Proč lidé investují do nemovitostí?

Nemovitosti stojí v pomyslném žebříčku investic na nejvyšších příčkách. Nad nimi se nachází pouze zlato a diamanty. Jejich cena v čase roste. V případě pronájmu generují výnos každý měsíc, což může příjemným způsobem ovlivnit domácí rozpočet. Jejich hodnota nepodléhá inflaci ani měnovým krizím. V případě potřeby ji můžete relativně rychle proměnit na peníze. Sami navíc rozhodujete, kdy se tak stane.

Na co si dát pozor?

Při nákupu nemovitosti vždy zavolejte odhadce, aby Vám pomohl určit tržní cenu nemovitosti. Vyhnete se tak nebezpečí, že kupujete nemovitost nadhodnocenou, případně tomu, že sice koupíte byt či dům za dobrou cenu, ale nutné opravy a úpravy vás budou stát tolik, že investice se stane na dlouhou dobu nerentabilní.

Nemovitost si člověk může pořídit v podstatě ze dvou důvodu. Buď ji chce se ziskem prodat nebo pronajímat a zajistit si tak trvalý přísun finančních prostředků. V případě pronájmu musíte mít dobře ošetřenou nájemní smlouvu. Mnoho lidí již pohřbilo dobrou investici kvůli špatnému nájemnímu vztahu. Obecně je lepší uzavírat nájemní smlouvu na dobu určitou a chtít po nájemníkovi kauci na několik měsíců předem. Výpovědní lhůtu pak stanovit na toto období, abyste měli zajištěno, že každý z měsíců pobytu nájemníka bude zaplacen.

Nesmíme zapomínat na to, že příjmy z pronájmu jsou příjmem, který podléhá dani. Uvádějí se do daňového přiznání do zvláštní kolonky a výhodou je, že tyto příjmy neovlivňují základ pro výpočet sociálního a zdravotního pojištění. Pokud nemovitost koupíte, opravíte a prodáte, musíte zdanit rozdíl mezi náklady spojené s koupí a rekonstrukcí a prodejní cenou. Tato daň podléhá dani z příjmu.

V případě financování koupě či rekonstrukce z bankovního sektoru, je dobré velice pečlivě zvážit formu financování a další aspekty jako dobu splácení, fixaci úrokové sazby a výši splátek. I tento prvek dokáže velmi ovlivnit výnosnost nemovitosti.

Kdy investovat?

Prvním krokem by mělo být zajištění vlastního bydlení. I to samotné je totiž investicí. Zažil jsem případ mladé rodiny, která platila kolem deseti tisíc korun měsíčně nájem za byt, na který by měsíčně splácela tak tři až čtyři tisíce. Společně jsme koupili byt do osobního vlastnictví a vzápětí druhý, jehož pronájem rodině generoval jeden a půl měsíční splátky na oba úvěry.

Pokud máte vyřešené vlastní bydlení, můžete se podívat po dalších nemovitostech. Mnoho klientů řeší nákup nemovitostí z uspořené nebo zděděné hotovosti. Tento způsob se jim vždy snažím úspěšně rozmlouvat, protože tyto obchody se v drtivé většině případů pohybují ve velkých číslech a je téměř vždy výhodnější použít na ně cizích prostředků.

Nemovitost si můžete pořídit klidně na druhém konci republiky, ale hodně lidí dává přednost tomu, když ji má na očích. Zohledněte tuto skutečnost a váš akční rádius. Jak financovat svůj záměr?

Jak jsem zmínil výše, v dnešní době je výhodné využít nabídky bank a stavebních spořitelen k financování nákupu nemovitosti. Ještě nedávno byly úrokové sazby na historických minimech a někde se tam stále drží.

Bance ručíte kupovanou nemovitostí, takže případný neúspěch neovlivní váš současný majetek.

Schopný finanční poradce dovede program financování sestavit tak, že ve finále nezaplatíte bance vůbec nic na úrocích a ještě na splácení hypotéky vyděláte.

Poslední odstavec bych chtěl věnovat zamyšlení nad tím, co nás čeká v nadcházející době všechny bez rozdílu. Každý ví, že dříve či později nás čeká přechod na euro. Ovlivní to bez výjimky každého občana i firmu tohoto státu. Volné i naspořené peníze budou tak či tak přechodem na euro znehodnoceny tím způsobem, že si za ně občan koupí méně než teď. Nemovitosti touto událostí však ovlivněny nebudou. Jejich hodnota zůstane minimálně stejná nebo poroste. Také splátky pro banky budou v rodinném rozpočtu zaujímat relativně nižší položku než teď. Proto není špatné se takto i zadlužit a uložit část volných peněz do nemovitostí.

Autor: info@pavelpulec.cz

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2019 GOLEM GROUP