Na zloděje s elektronikou

I přesto, že jsou mechanická opatření k zabezpečení domu a bytu  stále důležitá a náhodné zlodějíčky mohou odradit, doba se změnila. Pouhé mechanické zabezpečení třeba mřížemi nebo bezpečnostními zámky na dveřích již nestačí. Zloději jsou zkušenější, zručnější, lépe organizovaní a mají i technické znalosti. Přesto se jim lze úspěšně bránit a to díky nástupu sofistikované elektroniky, o kterou je mezi lidmi stále větší zájem.

Čidla chrání vaše bezpečí
Fenoménem dnešní doby je elektronická zabezpečovací signalizace (EZS). Jedná se o propracovaný systém, který tvoří střežící čidla a ústředna, která vyhodnocuje informace přicházející z čidel. Pro zloděje nepříjemná věc, protože zabezpečovací signalizace není vidět. V případě proniknutí do objektu, ale také v případě neodjištění systému do určité doby, dojde k vyhlášení poplachu. Co to znamená? Především se rozezní siréna, která upozorní, že v daném objektu došlo k nějakému problému. Ovšem je smutnou skutečností, že v dnešní době se toto opatření stává stále méně účinné, protože sousedé jsou lhostejnější a zloději stále drzejší. Z této skutečnosti jednoznačně vyplývá, že instalace elektronického zabezpečovacího systému má daleko větší efekt, je-li napojena na pult centralizované ochrany (PCO).
Daleko účinnější než houkající siréna je totiž rychlá akce. Na základě informace o narušení objektu, která odchází z ústředny do dispečinku PCO, vysílá jeho obsluha zásahovou jednotku, která je například v Praze na místě v průměru do devíti minut. Nikdo jiný tak rychle prostě nemůže dorazit. Zásahová jednotka fyzicky zkontroluje objekt, v případě nutnosti ho zabezpečí a střeží do příjezdu majitele či pověřené osoby. Vyžaduje-li to situace, volají členové zásahové jednotky Polici ČR nebo další záchranné složky.
Elektronická zabezpečovací signalizace je stále oblíbenější nejen kvůli možnosti rychlé reakce, ale také kvůli poměrně jednoduché a šetrné instalaci a nenáročnému ovládání.
Po dohodě s majitelem objektu ji během jednoho dne nainstaluje montážní firma na předem vybraná místa, ze kterých je výhodné a vhodné střežit přístupová místa či prostory, které si přeje majitel domu či bytu hlídat. Vzhledem k tomu, že jde o bezdrátovou komunikaci instalovaných čidel s ústřednou, nemusíte se bát nepříjemných zásahů v interiéru. Žádné dráty, žádné rýhy ve stěnách ani stavební úpravy.
Čidla můžete mít magnetická, která hlídají dveře a okna, tedy místa, kudy se zloději dostávají do objektu nejčastěji, nebo pohybová, která střeží prostory místností i volná prostranství. Dnes již jsou v běžné nabídce taková čidla, která tolerují pohyb čtyřicet centimetrů nad zemí. To oceníte především v případě, že vlastníte domácího mazlíčka.
Stále častěji je také zájem o tzv. dvouzónová čidla, která vyhodnocují pohyb dvojí snímací technikou a sepnou v případě narušení dvou zón. Důležité je, že prostorová čidla umí vyhodnocovat a rozeznat rozbití skla okna od pádu vázy, požár od kouře cigarety, vodu i únik plynu.
Možné je i současné zajištění neužívaných pater či částí domu.

Kvalita za dobrou cenu
Dříve odradila zákazníka velká suma za pořízení elektronického hlídače. Ale dnes je situace jiná. Montáž včetně osazení čidel a ústředny se pohybuje u rodinného domu v průměru od 30 000 korun. V bytě 3+1 zaplatíte od 20 000 korun. Tyto náklady jsou jednorázové a  dlouhodobé. Měsíční paušál za připojení objektu k pultu centralizované ochrany včetně poplatku za komunikaci i DPH stojí od 600,- Kč měsíčně. Za oprávněný výjezd samozřejmě neplatíte ani korunu. Navíc současná kvalitní elektronika eliminuje plané poplachy k nule a klient nemusí platit za zbytečný výjezd zásahové jednotky.  Jestliže se tak stane, zaplatíte 500 korun. To není tak moc za naprostý pocit bezpečí.
Také  pojišťovny mohou velmi významně snížit platbu pojistného, někdy až o  čtyřicet procent. Musíte jen prokázat dokonalé střežení a instalaci kvalitního bezpečnostního systému certifikovanou firmou. I v tomto směru nejde o zanedbatelnou částku, kterou ušetříte. 
Zákazníci se mnohdy obávají složitosti  systému a mají strach, že třeba zapomenou zabezpečovací kód nebo vstupní heslo. Ale to už také není pravda. Nemusí mít sebemenší obavu, protože výrobci a provozovatelé se snaží zařízení maximálně zjednodušit tak, aby měl zákazník se systémem co nejméně práce a aby co možná nejvíce vyloučili možnost udělání chyby. Běžně jej ovládají i děti a většinou bez nejmenších problémů. 
Dnes může klient celý systém jednoduše kontrolovat a ovládat prostřednictvím klávesnice, klíčenky nebo mobilu.
 
Pod dohledem kamer
Na trhu je také možné pořídit GSM komunikátory, jejichž úkolem je přebírat informace od ústředny elektronického zabezpečovacího systému, který je nainstalován v domě či bytě a předávat je pomocí SMS zpráv uživateli, tedy majiteli nemovitosti. Jako první tak zjistí, že někdo nebo něco narušilo bezpečnostní systém a má možnost okamžitě reagovat. Poslední zkušenosti bezpečnostních agentur ale ukazují, že i tito lidé po několika planých poplaších přechází k PCO, protože vlastně nevědí, jak se získanou informací naložit. Pokud totiž nemají do objektu koho poslat, je tušení o případném napadení ještě horší, než sladké nevědomí. Policie ČR není připravena reagovat na každé neověřené hlášení.
To platí i v případě zatím nejnovější možnosti zabezpečení prostor pomocí různých typů GSM kamer. Jejich instalací u vás doma vidíte všechno, co vidět chcete. Kamery zaznamenávají pohyb a komunikují dle stupně vývoje textem i obrázky na váš mobilní telefon. Poslední praxe opět ukazuje vhodnost použití této techniky v systému EZS a PCO tak, že pachatel není ničím o zabezpečení a vzniklém poplachu informován. V „klidu si pracuje“, neví o spuštěné akci, ale operátor pultu centralizované ochrany má informace a záběry o každém pohybu zloděje. Může sledovat postup a místo pobytu pachatele, počet lidí a jejich vybavení, případně ozbrojení. Zloděj má tedy jen minimum času na způsobení větších škod nebo ukradení většího množství majetku. Navíc tento systém eliminuje i „delší život“ zloděje v domě nebo bytě. Určitě nikomu není příjemné, když se v jeho vaně či posteli válí cizí člověk. Než stačí způsobit více škody, je zásahovou jednotkou zadržen do příchodu Policie ČR.
Dispečink pultu centrální ochrany je samozřejmě připraven reagovat kromě zabezpečení majetku také na  žádost o fyzickou pomoc ve chvíli nouze (tzv. Panik tlačítko). Této služby poměrně často využívají při nestandardních situacích a špatných pocitech obsluhy čerpacích stanic, heren, ale i lidé se zdravotními problémy nebo lidé, kteří se doma necítí bezpečně.


Co se děje při vyhlášení poplachu
Pro zajímavost uvádíme modelovou situaci, která nastane v případě vyhlášení poplachu na pultu centralizované ochrany. Jedná se o minuty a vteřiny.
Zabezpečovací signalizace     
00:00 Aktivován prostorový detektor v zóně 6, vysílá zprávu do ústředny systému.
00:00 Objekt je zajištěn (zakódován) – ústředna vyhlašuje poplach.
00:00 Informace o poplachu je komunikačním zařízením přenesena na pult centrální ochrany.
00:01 Začíná houkat vnější i vnitřní siréna.
00:53 Aktivován i prostorový detektor v zóně 3., informace přenesena na PCO.
Operátor pultu centrální ochrany    
00:01 Přijímá informaci o poplachu v objektu, zda bude odjištěn.
00:53 Vyhodnocuje situaci a vysílá zásahovou skupinu ke kontrole objektu.
01:22 Informuje majitele objektu o poplachu.
03:15 Naviguje zásahovou skupinu nejrychlejší cestou k objektu.
09:39 Zásahová skupina přijíždí k objektu. Operátor sděluje číselný kód klíčů k tomuto objektu a vyzve zásahovou skupinu k zahájení kontroly.
10:05 Přijímá zprávu od zásahové skupiny o výsledku kontroly, v případě napadení objektu přivolává policii.
10:18 Informuje majitele objektu, organizuje další postup.
Zásahová skupina      
00:53 Přijímá informaci o poplachu v objektu, odjíždí jej zkontrolovat.
09:39 Přijíždí k objektu, vyhledává klíče, které jsou uloženy pod číselným kódem.
10:05 Informuje operátora o výsledku kontroly.
10:20 Pokud je objekt napaden, spolupracuje s policií a fyzicky střeží objekt až do příjezdu majitele. V opačném případě ponechá na místě zprávu o kontrole a odjíždí.

Více informací na: www.bezpecnydomov.cz

                                                                                   Autor: Jiří Sedlák
                                                                                                  

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP