KOUZLO KVETOUCÍCH ROSTLIN

Je jaro, sluníčko vytahuje ze země kolem našich obydlí jarní květinky a brzy budou doslova hýřit barvami naše zahrádky, terasy i balkony.O výběru vhodných květin jsme si povídali s paní Janou Ischiovou, tajemnicí Svazu květinářů a floristů České republiky.

Paní Ischiová, zdá se, že se dnes lidé rádi obklopují kvetoucími rostlinami a už jim nestačí jen stálezelené jehličnany. Jak Vy to vidíte?

 V posledních letech jsme v ČR zaznamenali velký nárůst nejen produkce, ale i spotřeby hrnkových, balkonových a záhonových rostlin. To svědčí o skutečnosti, kterou si každý člověk může ověřit sám, že lidé se snaží o lepší kulturu bydlení. Více lidí, především mladší generace, se stěhuje do rodinných domů, které se dnes už neobejdou bez zahrady nebo alespoň předzahrádky. Součástí zmiňovaného okolí domů se stále častěji stávají i kvetoucí rostliny, které dokáží svou rozmanitostí a barevností proměnit zahradu v každém ročním období do jiné podoby. Stejně tak je tomu i u balkonů či malých teras, které přísluší k bytu. Lidé chtějí mít své obydlí hezké a vracejí se k přírodě, která ze sídlištního obydlí v minulých letech vymizela. Jak už říká sám název, balkonové rostliny jsou pro toto použití přímo pěstovány. 

 

Jaké květiny nebo kombinaci květin byste doporučila na předzahrádku nebo do těsného okolí terasy? Dělají se ještě tzv. „skalky“?

 V každém případě bych každému doporučila využít rad odborníka. Záleží na půdě, závlaze a dispozici světových stran, kde bude výsadba provedena. Lidé se v jarním období vrací k cibulovým rostlinám. Svou barevností a časným probuzením ze zimy jsou tou první předzvěstí jara. Obecně bych doporučila kombinaci jednoletých rostlin a trvalek.

Skalky jsou určitě i dnes používané, nacházejí využití především v místech s nekvalitním a sušším podložím. Nutno však zdůraznit, že i založení skalky má své pravidla ( ukládání kamenů, správný výběr rostlin,...), které musíme dodržovat, aby nevznikl kýč, ale esteticky plnohodnotná zahradní úprava.

 

Dnes většinou i lidé, kteří nemají zahrádku, pěstují nějaké květiny – v truhlících a hrncích na balkonech nebo alespoň na oknech. Někteří dokáží na balkonech divy, a to i pomocí rostlin popínavých a cizokrajně vyhlížejících. Jaké květiny jsou k tomuto účelu nejvhodnější?

 Především bych doporučila, aby se lidé zamysleli nad dispozicí světové strany, kde budou rostliny pěstovat. Kvetoucí rostliny v nádobách mají tu nevýhodu, že nemohou využít vláhy ze země a jsou odkázány na zálivku. Je tedy na nás, kolik péče květinám věnujeme, podle toho vybíráme i sortiment. Tradiční sortiment tvoří petunie, surfinie  a jim podobné druhy, které jsou velmi náročné na závlahu. Velkou skupinu tvoří pelargonie (muškáty), které už tak náročné nejsou. Rostlinám dnes můžeme velmi pomoci vhodným výběrem nádoby (samozavlažovací) a pravidelnou dodávkou hnojiva, které je pro pěstování  rostlin  v nádobách nezbytné. Doporučila bych všem, aby si ve svém zahradnictví  nechali poradit od odborníků a podívali se i po druzích méně častých, protože také kvetoucí rostliny mají své novinky a trendy.

 

Jsou nějaké odolnější rostliny z hlediska mrazu nebo naopak letního vysušení kořenového balu? Například chceme odjet na dovolenou... Co třeba skalničky?

 Samozřejmě, že rostliny podle druhu jsou rozdílně odolné  různým stresovým faktorům, ať už se jedná o mráz nebo o nedostatek vody. Delší prodlevy mezi jednotlivými zálivkami v letních měsících mohou částečně vyřešit již zmiňované samozavlažovací nádoby. Pro dobrý výběr rostlin je nutné se poradit s odborníkem. Obecně platí, že skalničky jsou odolnější vůči suchu, často však bývají náchylnější na mráz. Ale i v této skupině rostlin lze najít druhy, které poměrně dobře snáší naše teplotní podmínky.

 

 A nakonec, než se pustíme do sázení – jak důležitá je speciální zemina pro určité druhy květin a jejich přihnojování?

 V případě kvetoucích rostlin v nádobách jsem již zmiňovala, že hnojení je důležitou složkou pro dobré pěstování. Dnes si může každý zákazník vybrat z široké nabídky kvalitních hnojiv, které jsou určeny přímo pro konkrétní druh květin. S výběrem substrátu je to podobné, volíme substrát dle použití rostlin. Doporučuji volit substrát nový, kvalitní, abychom snížili riziko zavlečení choroboplodných zárodků. U rostlin  vysazovaných do květinových záhonů záleží na konkrétním použití. V případě dobře připravené a vyhnojené půdy před samotným vysazením není hnojení v průběhu vegetace tak důležité.  

 Děkujeme za Vaše rady a doporučení a těšíme se, jak budou letos naše zahrádky i domy opět pastvou pro oči a  pohlazením po duši.

red.

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2019 GOLEM GROUP