Kobercové trávníky

  Snem každého majitele domu, je krásně zelený, nízce střižený trávník, který plní reprezentační funkci, ale zároveň si na něm mohou děti hrát s míčem. Možností, jak takového trávníku dosáhnout je několik. Vedle tradičního výsevu se nám nabízí také předpěstovaný trávníkový drn tzv. kobercový trávník.

Kobercové trávníky jsou oblíbené vzhledem k tomu, že okamžitě po položení vypadají skvěle, po týdnu se již dají kosit a po 6-8 týdnech jsou připraveny na plnou zátěž. Výhodou je také to, že se dají pokládat i později na podzim, kdy by nám již vysévaný trávník nestihl vzejít. Ideální jsou pro ozeleňování svahů. Oproti výsevu jsou samozřejmě finančně náročnější, co se týče pořizovací ceny. Údržba se ale nijak zvlášť neliší od vysetého trávníku.

Kobercové trávníky jsou pěstovány na obrovských plochách speciálními firmami. Pro výsev těchto ploch se používají převážně směsi pro zátěžové trávníky, čímž je zaručena jejich odolnost vůči sešlapu. Aby se při pokládce netrhaly a byly kvalitní, je nutné, aby byly koberce dobře prokořeněné, proto musí být před prodejem minimálně rok staré. Trávník se „slupuje“ speciálním strojem v pruzích i s kořenovou vrstvou. Pruhy mají různé rozměry, nejčastější je ale 40 cm x 250cm = 1m2  , tloušťka se pohybuje kolem 2 cm. Okraje by měly být hladké a rovné, stejně tak by se neměla měnit ani tloušťka pruhu, trávník by se jinak špatně pokládal.

Příprava plochy pro pokládání je podobná jako u výsevu. Povrch musí být zarovnán, nemělo by se po něm šlapat ani jezdit, těsně před pokládkou je nutné případné nerovnosti dosypat či dorovnat latí. Půda by neměla být přeschlá, k vlhké půdě trávník lépe přilne. Jednotlivé pásy je nutno klást těsně vedle sebe (nesmí se překrývat). Velice důležité je „provázání“ pásů, (stejně jako cihlové zdivo). Při okraji trávník zařízneme do potřebného tvaru. Po položení je nutno trávu zaválet a důkladně zavlažit. Na zavlažený trávník se nesmí šlapat!!! Jinak se vytvoří nerovnosti, které již nikdy neopravíte. Další závlaha se provádí podle potřeb trávníku v závislosti na počasí. Pokládání trávníku je nutné dobře načasovat, role se musí položit nejlépe do 24 nejpozději do 48hodin, od jejich sloupnutí, jinak hrozí jejich poškození (zaschnutí či naopak shnití).

Když už si splníme svůj sen a pořídíme si onen krásný trávník, neměli bychom zapomínat na jeho údržbu. I trávník je živý organismus, jež má své životní nároky, bez kterých není schopen existovat. Kobercový trávník nám náš sen jednoduše splní, bez další snahy se nám ale může opět rozplynout...

 

Petra Zapletalová

studentka MZLU v Brně

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2019 GOLEM GROUP