Kamna řízená počítačem

není to žádné scifi, ale realita současného života. Jako vše, i kamnářská profese jde stále kupředu a plní požadavky klientů moderního světa. Profesionální kamnáři, kteří jsou členy Cechu kamnářů ČR a mají odbornou certifikaci firmy „BRUNNER“ na realizaci tohoto systému vytápění, vám mohou pomoci.

Určitě by se vám doma líbila krásná kachlová kamna (nebo krb) začleněná designem do vašeho interiéru, která by celou zimu hřála a obsluhu včetně přikládání by za vás řešil počítač. Veškerá vaše starost o topení by spočívala v zapnutí systému na podzim a vypnutí na jaře. 
Celý systém je postaven jako variabilní stavebnice. Pracujeme se sálavým a konvekčním teplem,ale i teplovodním systémem. Podle potřeby dané situací v projektu navrhneme vzájemný poměr od 30 do 88 %, a tím zapojíme systém do teplovodní soustavy domku. Při navrhování nového domku lze počítat s připojením zemního vrtu i slunečního kolektoru. Počítač při tomto návrhu za vás řeší momentálně nejlevnější způsob topení. Svítí-li sluníčko, připojí sluneční kolektory, je velký mráz, nejtepleji je pod zemí, připojí zemní vrt. Mimo tyto případy používá systém k topení ekologické pelety, které dávkuje šnekovým dopravníkem do kamen. Uživateli je ponechána možnost příležitostného vložení polena do kamen. Počítač vyhodnotí otevření dvířek, vložení dřeva a zastaví dodávku pelet. Zapomenete přiložit a počítač přebírá opět svoji funkci.
Celý systém topení je osazen řadou různých čidel a údaje z nich jsou vyhodnocovány počítačem. Uživatel ovlivní chod kamen na programovém panelu, kde lze nastavit mnoho užitečných pokynů pro příjemné bydlení s kamny.
Peletový systém je složen ze dvou zásobníků, přičemž hlavní pojme 3,5 tuny ekologických pelet. V kombinovaném systému tato dávka může vystačit na celou zimu. Pro případ tuhých zim a potřeby doplnění paliva, lze hlavní zásobník osadit čidlem připojeným na telefon. Nedostatek paliva ohlásí jak svému majiteli, tak i firmě dodávající pelety. Máte-li vývod hlavního zásobníku ukončen na fasádě domku, nemusíte se o nic starat, dodávající firma vše zajistí a na vás zbude zaplacení faktury. Dávkovací zásobník se nachází poblíž kamen nebo přímo v kamnech a jeho kapacita je cca na tři dny. Na programovém panelu nastavíte plnění dávkovacího zásobníku s požadovanou hodinou. Přesypávání pelet mezi zásobníky je trochu hlučnější, což by nebylo příjemné v nočních hodinách. Vzdálenost mezi hlavním a dávkovacím zásobníkem může být až 15 m.
Sálavý systém – hypokaust, je postaven v uzavřené komoře kamen, kde horké zplodiny prochází speciální sestavou kouřovodů – kamenů, které absorbují až 90 % tepla. Dál jej předávají pohybujícímu se vzduchu v uzavřené komoře kamen. Povrchová teplota těchto kamen je  okolo 55 ºC  nepřetržitě po dobu topení. Konvekční systém topení se využívá  v místě topeniště (kamnová či krbová vložka) a pohybující se proud teplého vzduchu může být využit pro určitou část domku, například chodby a schodiště.
Teplovodní systém lze napojit na veškeré druhy topných panelů včetně podlahového topení. Ke směšování topného média z různých topných cest (topeniště, zemní vrt, sluneční kolektor) slouží  speciální velkokapacitní boiler – DAVID, v kterém je zapojena i ohřívací spirála užitkové teplé vody. Systém má dle EU ČSN veškeré bezpečnostní pojistky, např. proti přetopení topeniště či výpadku elektřiny.
Design kamen či krbu včetně celého systému topení se navrhuje pro každý objekt individuálně zkušeným profesionálem kamnářem. Chcete-li stavět nový dům a počítáte s tímto druhem topení, je třeba zajít se studií projektu za kamnářem. Spolupráce projektanta domku a kamnáře při tvorbě prováděcího projektu domku, by měla být naprostá samozřejmost. Vyhnete se tak pozdějším složitým úpravám a zbytečným finančním nákladům navíc.
Variabilnost tohoto systému je dána velikostí vytápěného prostoru v poměru komfortu obslužnosti a požadavku na design. Stejně tak se dá hovořit i o cenovém rozpětí topného systému.  Ve svém novém či rekonstruovaném domku můžete vybudovat hlavní topení od teplovzdušného systému s manuálním přikládáním dřeva či dřevěných briket, až po výše uvedený bezstarostný systém se zapnutím na podzim a vypnutím na jaře.
                                                                        PaedDr. Jan Antonín Myslivec
                                                                  zakládající člen Cechu kamnářů ČR

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP