Kachlová kamna - ideál útulnosti a hřejivý střed domu

Kachlová kamna jsou již dlouhé roky považována za ideál útulnosti a hřejivý střed domu. Bylo dlouhé období, kdy to vypadalo, že tato tradice u nás zmizí. Dnes se kachlová kamna začínají vracet do našich domů, i do moderních interiérů.

Důvod této obliby je jasný: vydávají příjemné, zdravé sálavé teplo, šetří energii, šetří životní prostředí a navíc je to zajímavá součást vybavení domu. Kamna prožívají svou renesanci, samozřejmě často v novém, moderním designu. Dnes se hodně staví celá kamna ze šamotu, s bílou, omítanou vnější stěnou. Glazovaná keramická kachle je zde nahrazena šamotem se speciální omítkou. Tím se získá jiný design, přičemž zůstávají zachovány parametry kachlových kamen. Navíc dnes jsou k dispozici i velká, prosklená dvířka, takže můžete vidět oheň.

Zajímavá otázka je srovnání parametrů krbu s kovovou vložkou a kachlových kamen. I když se to nezdá, je zde podstatný rozdíl. Postavit kachlová kamna bez kovové vložky je náročnější a složitější, ale vyplatí se to.

Krb nebo kamna s kovovou vložkou jsou topidla teplovzdušná, lépe řečeno horkovzdušná. Vložka se rozpálí na velmi vysokou teplotu, může to být 400 – 500 °C, ohřeje velké množství vzduchu, který proudí v místnosti. Toto způsobí silný pohyb vzduchu, víření přepáleného prachu a velký úbytek vzdušné vlhkosti. Krby také mají velikou spotřebu vzduchu, který spalují. Tím může v místnosti vznikat nezdravé klima.

pictures/129-1.jpg Originální kachlová kamna se chovají jinak. Je to topidlo akumulační, které teplo šíří sáláním. Nerozpálí se na takovou teplotu, jejich povrchová teplota se pohybuje kolem 50 – 60 °C. Trochu déle se rozehřívají, obvykle asi 1 - 1,5 hodiny, ale pak dlouhodobě a rovnoměrně vydávají z velkého povrchu naakumulované teplo.

Na jedno zatopení stačí asi 10 – 15 kg dřeva, potom lze dvířka zavřít a kamna bez dalšího přikládání hřejí. To znamená, že už nespotřebovávají vzduch v místnosti, teplo předávají sáláním jako tepelné záření. To má velké výhody: málo se pohybující vzduch, vdechovaný vzduch je bez prachu, v místnosti se udržuje optimální vlhkost vzduchu a zůstává přirozeně zdravé klima.

Sálavé teplo je příjemné jako slunce, protože sluneční paprsky jsou také tepelné sálání. Samozřejmě i zde vzniká část teplého vzduchu, ale v menším poměru proti složce sálavé. Správný poměr mezi oběma složkami zaručuje přirozené a zdravé teplo. Aby se využily všechny přednosti kachlových kamen a krbů, je potřebné naplánování a provedení stavby od odborníka.

Originální kachlová kamna nemají žádnou kovovou vložku, jsou dvouplášťová - skládají se uvnitř z vysoce kvalitního šamotu a dále z vnějšího pláště, to je glazovaná kachle nebo také šamot se speciální omítkou. Teplo z topeniště nejde přímo do komína, ale prochází v kamnech dlouhým systémem kouřových tahů. Tímto lze dosáhnout u kamen účinnosti až 90%.

Díky své vysoké účinnosti potřebují kachlová kamna asi jen 50% dřeva proti ostatním topidlům. Z důvodu vysoké teploty hoření v topeništi je dřevo téměř dokonale spáleno, proto vzniká minimum popela, žádný dehet nebo saze. Tím je topení kamny nejen ekonomické, ale i ekologické.

BIOFIRE s.r.o. Originální kachlová kamna a krby Nám. Svobody 9 678 01 Blansko tel./fax: 516 418 649 mob.: 608 972 808 e-mail: kamna@biofi re.cz www.biofi re.cz

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2019 GOLEM GROUP