Je libo nový nízkoenergetický dům nebo raději domek k rekonstrulci?

Je tu jaro, doba znovuzrození přírody a vše se po dlouhé a nekonečné zimě začíná krásně probouzet. Právě toto období mívá velký vliv na rodiny, které bydlí v bytech a ve skrytu duše sní o bydlení v rodinném domku se zahrádkou. Pro ty, kteří již překonali bariéru rozhodování se nabízejí dvě možnosti. Výstavba rodinného domu nebo koupě staršího rodinného domu  k rekonstrukci.

Zásadním faktorem při rozhodování bývá cena nemovitosti.

Firmy zabývající se výstavbou domů jsou Vám schopny do 48 hodin dodat ,, předběžný“ rozpočet výstavby (ne každý má totiž stejné nároky na vybavení domu). V přibližném výpočtu máte stanoveny základní standardní varianty,  aby dům mohl fungovat tak, jak má.

Realitní kanceláře nabízejí k prodeji starší i novější rodinné domky. Zde je cena RD přímo stanovena, ale…. nastává  rekonstrukce. Většina z nás má stanovený svůj standard bydlení a pokud zakoupíme starší RD z důvodu, že dům stojí na pěkném místě, má dobré interiérové dispozice a zahrádku, na které se úplně vidíme, určitě se nespokojíme se starými okny a opadávající venkovní omítkou, a to nemluvě ani o starých podlahových krytinách a kachličkách v koupelně…A zde cena za rekonstrukci stanovena není. K té se musíme dopočítat pomocí firem zprostředkovávajících rekonstrukce či stavebních firem.

Dalším velice důležitým faktor je spotřeba energie na vytápění a ohřev vody.

A tady se pozastavíme. Dnes je trendem dům níkoenergetický. Jeho základní myšlenkou je vyhnout se rostoucím výdajům za energie.

NRD* má ve srovnání s běžnou novostavbou poloviční až třetinovou spotřebu energie na vytápění. 

Existují také tzv. pasivní domy, které mají spotřebu tepla ještě nižší, ale zároveň přísnější postupy při projektování i výstavbě. Pasivních systémy využívají sluneční záření dopadající do interiéru okny či jiným prosklením, nejlépe z jižní strany. Aby teplo neuniklo, je nutné použít dobře izolující okna a též dobře izolující stěny , strop a podlahu.

Aktivní systémy snad všichni známe, patří sem třeba sluneční kolektory. Tyto systémy je téměř vždy možné dodatečně instalovat na stávající budovu – tedy i na Váš zakoupený starší RD. Využívají se zejména k celoroční přípravě teplé vody, ohřevu bazénové vody a k přitápění budov pomocí teplovodního či teplovzdušného vytápění. Sluneční systém pracuje nejefektivněji, pokud je navržen pro skutečné místní podmínky a pokud známe spotřebu teplé vody.

Zásady a výhody NRD jsou: rychlá doba výstavby, kompaktní tvar bez zbytečných výčnělků, prosklené plochy orientované na jih se špičkovým zasklením, nadstandardní tepelné izolace a vzduchotěsnost, regulace vytápění využívající tepelné zisky, strojní větrání s rekuperací tepla a spotřeba na vytápění max. 15 kWh/m2/ro.

Starší RD nemá vlastnosti, které jsme jmenovali u  NRD. Pokud tedy u tohoto domu budeme chtít dosáhnout nižších spotřeb energie na vytápění a ohřev vody, investujeme značné finanční prostředky do výměny oken, venkovního zateplení, izolace stropů a střechy, nové otopné soustavy, pořízení kolektorů...Rozhodně se vyplatí konzultace s odborníky.

Financování je posledním důležitým faktorem.

V úvahu přichází několik možností:

- hotovost či stavební spoření,

- prodej nemovitosti, kterou vlastníme a dofinancování úvěrem či hotovostí,

- hypotéka.

Obě varianty, tedy nový NRD a starší dům s rekonstrukcí nás finančně mohou přijít na stejnou částku, doba rekonstrukce je však delší a složitější než nová výstavba.

Nyní je už na Vás zda si necháte postavit NRD ,,na klíč“ nebo si ze staršího domu uděláte svůj nízkoenergetický. Důležité je, abyste se cítili dobře, jak se říká:,,Všude dobře, doma nejlépe.“ A také abyste věděli, že peníze, které ušetříte v nízkoenergetickém bydlení, můžete použít třeba právě na splácení hypotéky.

                                                                                                                                    

*NRD  - nízkoenergetický rodinný dům

                                                                            Autor: Valerie Mejzlíková

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2018 GOLEM GROUP