Financování investicí do nemovitostí

Dnešní článek bych rád věnoval možnosti optimalizací vašich nákladů při nakupování, rekonstrukcích a vybavování nemovitostí.

Základní model, se kterým se často setkávám, vede k tomu, že lidé se zbavují levných peněz a půjčují si drahé. Jednoduchý příklad. Rodina se rozhodne, že je již dobře finančně situovaná, nebo že se cítí ve stávajícím bydlení stísněná a rozhodne se opustit finančně nevýhodný podnájem a jít do vlastního. Přes realitní kancelář najde vhodný pozemek a na něm se rozhodne postavit svůj vysněný dům. Má našetřenu nějakou hotovost, něco zdědila, tak proč do toho nejít. Ze své hotovosti zaplatí blokační zálohu v realitní kanceláři, aby si pozemek zablokovala, načež zamíří do banky. Tam jim ochotný bankovní úředník sestaví model financování tak, aby rodině mohl zajistit chybějící cizí prostředky.

V průběhu vyřizování úvěru či hypotéky koupí rodina pozemek a začne financovat základní práce spojené se stavbou. Naspořené rezervy se začnou nebezpečně snižovat, ale v poslední chvíli zachrání rodinu vyřízená hypotéka v bance a ihned je možno čerpat cizí prostředky. Po nějaké době je stavba předaná a rodina přebírá stavbu, opouští podnájem a s pocitem vítězství se stěhuje do vlastního. Přestává platit nevýhodný nájem stávajícího bydlení a začíná splácet hypotéku, což, pokud se dobře udělá, může rodinné cash flow vylepšit ku prospěchu domácnosti.

Nicméně v novém vlastním bydlení rodině chybí důležité vybavení domácnosti, které musela zanechat majiteli původního nájemního bydlení. Rezervy jsou vyčerpány a hypoteční banka se na tyto jejich potřeby tváří netečně. Nicméně příjmy rodiny jsou vzhledem k výdajům stále dominantní, takže nebude problém zajít do kterékoli banky pro spotřebitelský nebo hotovostní úvěr či si dané vybavení vzít přímo na splátky. Mezitím vznikne potřeba obnovit rodinný vozový park, ale to se přece snadno vyřeší nějakým leasingem.

V této chvíli je již naše rodina ve finanční pasti, které se odborně říká krysí závod. Velmi těžko se z ní dostává. Domácnost vydělává převážně na bankovní domy a délky úvěrů jsou většinou chytře nastaveny tak, že po jejich zaplacení je třeba je obnovit a začít platit znovu, protože věci za ně pořízené se mezitím opotřebují a je třeba koupit nové.

Ovšem nic není ztraceno a ze všeho se dá dostat. Někdy je to obtížnější, ale jde to. Na finančním trhu existuje mnoho typů produktů, které jsou stavěny na řešení určitých situací. Liší se zejména v úrokových sazbách, výších splátek, účelovostech, možnostech předčasného a mimořádného splacení a délkách, na které je lze nastavit. Toto jsou rozhodující parametry u bankovních produktů. Jejich správná vzájemná kombinace vás může obratem z pozice dlužníka dostat do pozice investora. Všeobecně se jedná v rámci rozpočtu domácnosti o pasiva, ale pokud proti nim nastavíte správná aktiva, můžete se snadno dostat do situace, že na zapůjčených prostředcích díky vhodnému přesměrování finančních toků můžete vydělat více, než samotná banka na vás. Tím se dostáváte do plusu a můžete prohlásit, že se umíte dobře zadlužit.

Naše ukázková rodina udělala největší chybu v tom, že utratila volné finanční prostředky na etapy svého projektu, které mohla pokrýt hypoteční banka za nejnižší úrokové sazby na trhu s nejmenším měsíčním zatížením rodiny. Kdyby se jí podařilo za naspořené prostředky koupit vybavení a auto, byla by na tom mnohem lépe. Ještě lepší by bylo se sice zadlužit v rámci pořízení spotřebních věcí, ale z rezerv udělat aktiva, která by vydělávala měsíčně více, než kolik by odcházelo na splátky bankám.

Říká se, že zdraví člověka je na prvním místě, peníze až na druhém. V dnešní době, kdy se musí platit úplně za všechno, se začíná dostávat finanční zdraví na úroveň zdraví člověka. Někdy jdou i ruku v ruce. Pokud se lidé necítí zdravě, vyhledají většinou pomoc lékaře, nejdou se bavit do lékárny, protože té primárně nejde o zdraví člověka, ale o to prodat co nejvíce léků. Pokud se ale lidé necítí finančně zdravě, jdou do banky. Je to ale stejné jako s lékárnou. Banka se snaží pouze prodat svoje produkty, aby rostla a jako každá jiná akciová společnost uspokojovala svoje akcionáře, ne klienty. V případě, že chcete poradit, vyhledejte raději nezávislého odborníka, jehož cílem je navázat s vámi trvalou spolupráci, než někoho, kdo se vám jen snaží něco prodat.

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2019 GOLEM GROUP