Beton na zahradě

Již staří Římané!

Víte, že již staří Římané znali beton a stavěli z něj budovy i amfiteátry, které přežily dodnes? Podle některých badatelů jsou ze specifického betonu i egyptské pyramidy... Na tak dlouhou dobu trvání asi exteriér svého obydlí nebo podobu zahrady nikdo neplánuje, ale odolnost materiálu je samozřejmě předností.

 

Festina lente – spěchej pomalu!

Trendem dnešní uspěchané doby je klipová kultura. Jejím protikladem je příroda. Ale pro moderního člověka i ta příroda musí být tak nějak pohodlná – a to je i krédo moderní zahrady. Taková se lehce udržuje, slouží v pohodovém počasí a nevadí nečas, nabízí vhodná místa pro relaxaci i meditaci, ale i pohodlí při rodinných akcích nebo posezení s přáteli. A jak na to?

 

Inspirace pro vaše pohodlí

Vytvořit zahradu tak, aby sloužila ona vám a ne vy jí, předpokládá dobře si všechno promyslet. A nejde jen o celkovou architekturu zahrady, ale i o detaily. Místa, kudy budete často chodit, kde budete posedávat při grilování, kam zavede přátele na skleničku pod širým nebem – ta se vyplatí dobře zpevnit. Budete se chtít dívat na skalničky, a přitom máte zahradu na rovině? Bude asi třeba ji vytvarovat. Nebo naopak terén je příliš členitý a nestálý? S tím vším si díky betonovým prvkům lze snadno, dokonce svépomocí poradit.

 

Ploty, opěrné zídky a palisády

Zpevnění, opěrné zídky, schody v terénu, ale i ploty, podezdívky domů, protihlukové stěny – k těmto úkolům se nabízí široká škála tvarovek. Plotové tvarovky jsou pro svoji vysokou pevnost, mrazuvzdornost a trvanlivost vhodné pro veškeré ploty, dělicí, protihlukové, opěrné i okrasné zdi. Dají se použít také na podezdívky a sokly budov. Svahové tvárnice zase nabízejí řešení pro náročný svahový terén, pro vjezdy do garáží a příjezdy k domům či dílnám, řeší cesty a přejezdy po zahradě. Okrasné opěrné zídky a dělicí stěny zase pomohou dotvořit soukromí zahradních zákoutí nebo oddělit jednotlivé druhy flóry, stromů a keřů. Mimochodem – i pro architekty měst a obcí lze betonové prvky jen doporučit, například mnohé klidové zóny by tím jen získaly...

 

Tak trochu jiné řešení

Terénní úpravy, to není jen zpevňování cest nebo stavba zídek. Vytvoření členité terasy či vybudování terénních schodišť může z vašeho pozemku udělat doslova výstavní kousek typu japonské zahrady. Například použitím betonové palisády. I zde vám nabídka vyjde vstříc svojí barevností a pestrostí nabízených tvarů, které vaší zahradě zcela jistě neuškodí.

 

Nejdůležitější je výběr

Už jste se rozhodli pro betonové výrobky a víte, že vám budou sloužit řadu let. To ale také znamená, že je budete mít denně na očích. Proto je třeba vždy pečlivě zvážit účel, k jakému budou sloužit – s jakou počítáte zátěží a tedy pevností prvků. O důležitosti volby barev není třeba diskutovat. Například na vjezdu do garáže pneumatiky na světlých betonových dlažbách zanechají zcela jistě stopy... Asi tedy vsadit na tmavší barevné odstíny? A takových detailů je spousta, jenže ne každý výrobce na to pamatuje a ne každý prodejce vás na ně upozorní. Rovněž je dobré nakupovat u jednoho výrobce, především kvůli jednotnosti barevných odstínů jednotlivých betonových výrobků. Proto je dobré věnovat pozornost výrobci i dodavateli.

Na Stavebních veletrzích Brno 2009 se samozřejmě dá dobře porovnávat a vybírat. A za jednoho každého z nich se dá ručit, navíc vám dobře poradí s výběrem i stavbou těchto prvků.

Takže nejen stavebníci, ale i zahradní tvůrci, přijďte navštívit veletrh IBF 2009 v Brně  21.–25. 4. 2009.

 

                                                            Ing. Jana Tyrichová

                                                                           Stavební veletrhy Brno

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2019 GOLEM GROUP