A, jako architektura

V naučných slovnících se heslo architektura nejčastěji vysvětluje jako stavební umění nebo stavitelská díla, budovy, objekty a podobně. Jsme jí obklopeni. Venku i doma. Někdy jsme jí nakloněni, jindy nás dokáže naštvat, nebo jsme k ní neteční. Je stále s námi.

Řekněme si, co je stavitelské dílo. Je to třeba rodinný dům, ale i solitérní altán v okrasné zahradě, budova školy, malá prodejna ve vaší obci nebo supermarket, hotel, kostel, banka... Všechny ty objekty jsou postaveny na velmi mnoho let. Lidé okolo nich chodí a jsou-li nové, vnímají je někdy příznivě, jindy s nelibostí nebo i netečně. S uplývajícím časem pohled zevšední. Budova se stává součástí sídelního celku.

Vzpomínám na svoje toulky na jihu Čech, jak mile na mne působily návsi jihočeských vesniček. Všechny domy byly přiměřeně vysoké, každý měl jiné průčelí a byl jinak nabarvený, okna a brány byly rovněž rozdílné, ale jakoby harmonicky stejné. Kaplička se zvonicí stojící uprostřed návsi tu uklidňující pohodu doplňovala.

Silnice ale nebyla dlážděná, nýbrž asfaltová a do bran vjížděla místo žebřiňáků osobní auta. Všude byly sloupy elektrického a telefonního vedení a na střechách televizní antény. To působilo sice poněkud nesourodě, ale jak to v životě bývá, vždycky je něco za něco. Tyto domy byly nové v polovině 19. století, ale přesto v nich žili dnešní lidé. Nepečou doma chleba a zřejmě vaří na keramické plotně, pod kterou bude horkovzdušná trouba. Ale prostor vytvořený před 150 lety zabydleli moderně a účelně. Přitom zmíněné domy nenavrhovali architekti, ale stavěli je šikovní mistři zedničtí, tesaři, štukatéři, pokrývači...

Nové Město nad Metují má krásné renesanční náměstí. Obdivují jej lidé z celého světa. Pak má i hlavní ulici, která nese jméno Komenského. Ulice pod náměstím začíná budovami postavenými ve třicátých letech minulého století. Ale jsou v té ulici i sroubené dřevěné domy ze století předminulého, starý klášter, škola ze začátku 20. století, moderní budova hotelu, a ještě modernější budovy dvou bank postavené v letech devadesátých. Objekty jsou různě vysoké, mají různé střechy, okna a fasády... Přesto celá 600 metrů dlouhá ulice působí ve své různorodosti přívětivým dojmem.

Je pravdou, že budovy ze třicátých let mají dnes vyměněná okna s původním vzhledem. Malý domek patřící výrobnímu družstvu, měnil vloni okna, fasádu i vrata. Okna mají dokonce stejné okrasné hlavice jako původní a vrata, která se překreslovala třikrát - teprve pak byl návrh schválen a plechová vrata mohla být vyměněna za nová, dřevěná. Patří tam.

V Novém Městě n. M. mají zřejmě citlivého a dobrého hlavního architekta.

U nových bytových domů je většinou projekt každého nového objektu podrobován pečlivému posouzení a oponentuře investora, který se rozhodl dům postavit. Nájemníci budou zákazníky, kteří by vloženou investici měli v nájemném vrátit. Každý plošný metr obytné plochy je pro nájemníka nákladová položka, a proto je nutné prostory vytvořit co nejúčelněji a přitom nejpěkněji. Bytový architekt má před sebou řadu protichůdných požadavků. Hodně světla s vědomím, že okna jsou největšími vysavači tepla. Rozdělení bytu, které bude vyhovovat rozličným požadavkům různých nájemníků. Velikost koupelny taková, aby byla přiměřená. A co to je přiměřenost? Přitom u bytového domu se předpokládá, že sociální zařízení bytů bude ve stejném místě nad sebou . Jak velká má být kuchyně s jídelnou. A to nemluvím o obvodovém plášti budovy, počtu podlaží, skloubení zastavěné plochy s plochami provozními.

Nezávidím architektům bytových domů jejich práci. Ale jsem rád, že skončila doba panelových domů typu PV-T.08 B, které jste potkali v Praze, Lysé nad Labem, Lanškrouně, Ostravě... I když i tam se dá pěkně bydlet.

Jsou lidé, kteří jsou spokojeni s bydlením v bytovém domě. Představuje pro ně jistou anonymitu. Svým způsobem jsou méně vázáni na místo bydliště, netouží po zahradě, nechtějí mít starosti s úklidem sněhu, odvozem odpadu či topením.

Jsou tací, pro něž je RD životním snem.

Jsou lidé, pro které je RD nezbytnost. Jejich zaměstnání nebo povolání vyžaduje prostor, který skýtá soukromí. Nebo možnost zřídit pracovnu, atelier, dílnu, ordinaci, kam pozvat nebo ubytovat obchodní partnery, přátele.

Možná i z těchto důvodů je architekt navrhující rodinný dům v poněkud jiné pozici.

Na trhu je nepřeberná řada typových projektů rodinných domů a katalogů rodinných domů. Zabývají se bydlením a nabízejí desítky dodavatelů, stovky domů, tisíce variant. Je na tobě, zákazníku, aby sis vybral. Jak?

Zákazník může volit z několika způsobů.

Nechá si poslat a zaplatí projekt domu, který se mu, především zvnějšku, líbí. Požádá někoho ze známých stavařů, aby mu projekt upravil podle jeho představ. Absolvuje povinné martýrium vedoucí ke stavebnímu povolení a začne stavět. Pochopitelně při stavbě přizpůsobuje projekt množství peněz ve své peněžence. Jednodušší, ale levnější okna, krytina, se kterou projekt nepočítal je také levnější, velikost domu neodpovídá velikosti zahrady, vnitřní uspořádání domu stanovené stavebníkem sice odpovídá době stavění, ale za 20 let budou požadavky jiné...

Dům je postaven. Je levnější, než předpokládal projekt, ale není to dům tak, jak jej architekt navrhl. Je pravda, že někdy je to dům hezký a účelný.

Druhý způsob je pro investora dražší, ale jednodušší. Vybere si dům podle svých představ a zadá jeho výstavbu odborné firmě. Dá si od odborného architekta poradit. Dobrá stavební firma za něj, samozřejmě za úplatu, vyřídí všechny formality od stavebního povolení po kolaudační rozhodnutí. Zde je větší pravděpodobnost, že dům bude pěkný a účelný.

Třetí způsob je asi nejlepší. Budoucí investor se obrátí na architekta a sdělí mu svou představu o domu, kde by chtěl bydlet. Říká se, že architekt by měl v rodině, pro kterou dům projektuje, alespoň 3 týdny bydlet, aby ji poznal. To většinou nejde, ale jednání o představách bývají dlouhá a dobrý architekt se umí dobře ptát i dívat. Zadání by mělo být ze strany uživatele velmi podrobné. A mělo by myslet i na dobu, která v rodině nastane za 10 nebo 25 let. Pak přichází doba schůzek a debat nad prvními, druhými a dalšími návrhy architekta. Jeho představa mívá obvykle to, čemu lze říkat duše. On je ten, který si profesně uvědomuje, že dům bude stát více než 60 let, že on je pod projektem podepsán, že za vnější i vnitřní podobu domu zodpovídá sobě i svému řemeslu. Bývá to někdy až úporný duel představ a názorů. Bývá to kompromis.

Jednoho dne je rozhodnuto. Dobrý architekt dochází na stavbu jako autorský dozor, aby mu jeho práci někdo nezkazil. Třeba tím, že si stavební práci zjednodušil. Dobré dílo architekta dokáže zkazit i na první pohled nepodstatný detail.

Vím, že toto povídání je velice zjednodušené. Slyším, jak říkáte, že nejdůležitější je množství peněz, které jsme schopni nebo ochotni do stavby vložit. Není to až tolik pravda. Znám stavebníky, kteří před 20 lety postavili velké honosné domy pro vícečlennou rodinu. Dnes jsou již starší a zůstali dva. Bydlí ve dvou místnostech a v ostatních mají topení zapnuto na "nezamrznout".

Když vám nejede auto, jehož cena je 300 tisíc Kč, obrátíte se na autoopraváře. Když vám přestane jít televizor, odvezete jej do opravny. Stejně tak na pračku „automatku“ pozvete odborníka. A to jsou všechno věci, jejichž životnost se měří na roky, možná jen o trochu víc než jedno desetiletí.

Dům se staví na celý život a pak bývá obvykle ještě předmětem dědictví. Tím spíš by mělo být rozhodování o jeho formě a obsahu, ještě před tím než začne být stavěn, v rukou odborníka.

Tím odborníkem je architekt.

(BG)

zpět

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2019 GOLEM GROUP