Architektura & design

Články


A, jako architektura

V naučných slovnících se heslo architektura nejčastěji vysvětluje jako stavební umění nebo stavitelská díla, budovy, objekty a podobně. Jsme jí obklopeni. Venku i doma. Někdy jsme jí nakloněni, jindy nás dokáže naštvat, nebo jsme k ní neteční. Je stále s námi.
 celý článek

Lidová architektura východních Čech - od minulosti k současnosti

Utváření měst, obcí a osad sídelní krajiny ve východočeské labské kotlině, v podhůřích a horách, které ji lemují, představuje více než tisíciletý vývoj. Při pokusu naznačit jeho základní charakteristiku se musíme vrátit do raného středověku (7. - 12. století). V tomto období bylo osídlení stabilizováno a postupně se opíralo o soustavy hradištˇ a prvních hradů. Nejstarší slovanská sídla ve východních Čechách ležela ve středním Polabí a na dolních tocích Cidliny, Metuje a Chrudimky. Do 10. století pronikalo sporadické osídlení na Královéhradecko a Jaroměřsko do Jičínské pahorkatiny. V 11. století se sídelní síť zahušťovala a v podhůřích dosahovala do nadmořských výšek kolem 400 m.
 celý článek

Truhláři a ti ostatní

Truhlářství se odloučilo již ve 12. století od tesařství. Truhlářství se liší od tesařství tím, že užívá dokonalejších nástrojů, zpracovává řezivo slabších tloušťek a jednotlivé části spojuje (kromě zářezů) klihem a jen zřídka dřevěnými kolíky a vrtulemi.
 celý článek

Doporučujeme

Kvalitní bazény Mountfield pro každou zahradu:

www.tipnavylet.cz
>mnoho tipů na krásné výlety

Poctivé inzertní noviny,
které fungují

Tvorba www stránek
a kvalitní webhosting

usb.golemgroup.cz
> flash disky, MP3 přehrávače

Personální inzerce, pracovní server

Poslat odkaz


Desig & code by GOLEM GROUP. Power by Infotip.cz - informační a vyhledávací server. Copyright © 2008 - 2019 GOLEM GROUP